bag → $90
gst → 9% x 90 = $8.10
total → bag + gst = $90 + $8.10 = $98.10
Mary spends $90 on a bag. In addition, she has to pay 9% GST for the bag. How much money did she spend on the bag? (2 marks)
Answer: $ 98.10
bag → $90
gst → 9% x 90 = $8.10
total → bag + gst = $90 + $8.10 = $98.10